HPV – dr Maciej Socha w Polanowie

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego. Każdy z nas był, jest lub będzie nim zarażony. Nasze zdrowie, głównie zdrowie onkologiczne, jest od wirusa HPV uzależnione.

Tak w Polanowie, w województwie Zachodniopomorskim, dr Maciej Socha zaczął swój wykład. Na wstępie wykładowca zobrazował słuchaczkom i słuchaczom, dlaczego wirus HPV jest tak niebezpieczny: może być przyczyną nie tylko raka szyjki macicy, ale także prącia czy nawet gardła.

Wirus brodawczaka ludzkiego został odkryty mniej więcej w latach pięćdziesiątych zeszłego wieku. Najczęściej infekcja przebiega bezobjawowo, a problemy zaczynają się dopiero, gdy staje się jawna klinicznie. Niestety, ten etap dla kobiet oznacza raka szyjki macicy, u mężczyzn rak prącia. W obu grupach może to być też rak odbytu lub rak gardła.

Rak szyjki macicy to jeden z częstszych nowotworów występujących u kobiet. (…) dotyczy ponad 3 000 kobiet w Polsce w skali roku.

Prawie 100% nowotworów szyjki macicy jest wywołanych wirusem HPV, 30% do 40% nowotworów prącia powoduje wirus brodawczaka ludzkiego. W trakcie wykładu Doktor Socha omówił wszystkie możliwe drogi transmisji wirusa, która może także mieć miejsce w publicznej toalecie czy przy kontakcie skóra do skóry.

Zachęcamy do obejrzenia i posłuchania wykładu, który prezentuje 100% aktualnej wiedzy medycznej na temat wirusa brodawczaka ludzkiego i uzbroi Cię w wiedzę niezbędną dla każdego z nas.

Wykłady znajdziesz tutaj.

Spotkanie mogło się odbyć dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Aktywności Lokalnej Era Kobiet za co serdecznie dziękujemy.

Projekt K2d/0035 został sfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Termin realizacji projektu od 1 września 2022 do 30 kwietnia 2024 r.
Obszar działań projektowych: 16 województw


Skip to content